PMM Zarządzanie Nieruchomościami
ul. Bobrowiecka 1
00-728 Warszawa

aktualnosci

wtorek, 22 grudnia 2020

Przed wyjazdem zadbaj również o mieszkanie…..

 

Szanowni Państwo,

W związku z trwaniem sezonu grzewczego przekazujemy Państwu podstawowe informacje, których zastosowanie przyniesie wymierne korzyści w postaci ograniczonej ilości ciepła zużywanego do ogrzania Państwa lokali mieszkalnych. Informację te są czasami przekazywane podczas indywidualnych rozmów z mieszkańcami, którzy uskarżali się na wysokie zużycie ciepła, za które byli obciążani z w poniższym artykule zebraliśmy kilka podstawowych wskazówek w tym zakresie.

W wielu przypadkach, po kolejnym sezonie grzewczym osoby, które zaczęły stosować się do przekazanych zaleceń zauważyły znaczące zmniejszenie ilości ciepła zużytego w następnym sezonie grzewczym. Dość często nie zdajemy sobie bowiem sprawy, że nasze nawyki mogą powodować duże zużycie ciepła, a kilka prostych działań będzie skutkowało obniżeniem kosztów za centralne ogrzewanie.

  1. Mieszkanie należy wietrzyć krótko ale intensywnie (3-5 minuty, najlepiej przeciągiem). Dzięki temu powietrze jest świeże, a temperatura pomieszczeń pozostaje utrzymana. Jeśli wietrzymy przez długi okres czasu to pomieszczenia się wychładzają i potrzebują długiego czasu i dużej ilości ciepła do ponownego ogrzania.
  2. W czasie wietrzenia należy zakręcić zawór termostatyczny na grzejnikach, ograniczając straty ciepła.
  3. Częste wychodzenie na balkon lub uchylanie drzwi balkonowych w celu wywietrzenia może spowodować, że temperatura powietrza wokół zaworu termoregulacyjnego spadnie. Termoregulator odczytując spadek temperatury poniżej zakładanego poziomu, powoduje maksymalne otwarcie zaworu oraz dopuszczenie czynnika grzewczego. Rozwiązanie to ma zabezpieczyć instalację przed zamarznięciem, uszkodzeniem i zalaniem lokalu, ale nieświadomie może powodować również znaczny wzrost zużycia ciepła.
  4. Zastawianie grzejników meblami, obudowywanie ich lub suszenie na nich ręczników czy ubrań, utrudnia oddawanie przez nie ciepła a więc do ogrzania danej kubatury zużywane jest więcej energii.
  5. Jeżeli grzejniki przysłonięte są zasłonami, to część ogrzanego powietrza pozostaje niewykorzystana (powietrze wędruje w kierunku okna), a reszto tylko w niewielkiej części ogrzewa pomieszczenie.
  6. Temperaturę w pomieszczeniu należy ustalić w zależności od swoich potrzeb. Zawory termostatyczne powinny być używane zgodnie z instrukcją producenta, w przypadku podejrzenia ich wadliwej pracy należy zgłosić się do służb technicznych.
  7. Wychodząc z domu warto nieznacznie zredukować temperaturę w pomieszczeniach poprzez zakręcenie zaworów termostatycznych. W ten sposób nie ogrzewamy lokalu gdy nas w nim nie ma a od razu po powrocie podnosimy temperaturę i uzyskujemy oczekiwany komfort.

W związku ze zbliżaniem się wyjazdów świąteczno-noworocznych oraz ferii zimowych warto również pamiętać o tym aby zakręcić zawory wodne, które zazwyczaj znajdują się przy licznikach w lokalu lub w szachcie technicznym na korytarzu budynku.

Brak dbałości o takie szczegóły w ferworze wyjazdowego pośpiechu może zemścić się taką rzeczą jak pęknięcie wężyka wodnego przy kranie i zalaniem mieszkania a w najgorszym przypadku również lokali, znajdujących się poniżej.

Warto wziąć pod uwagę kilka takich ogólnych praktycznych porad aby w trakcie spędzania czasu wolnego nie otrzymać kłopotliwego telefonu a przy kolejnym rozliczeniu mediów być mile zaskoczonym kwotami należnymi za zużycie.

scroll